Zamyšlení k mešním textům z 24. 9. 2021

Pátek 24. 9. 2021 – 25. týden v mezidobí

Ag 1,15b-2,9

Druhého roku (vlády) krále Dareia, dvacátého prvního dne sedmého měsíce, promluvil Hospodin ústy proroka Aggea: „Mluv k judskému místodržiteli Zorobábelovi, synu Šealtielovu, a k veleknězi Jozuovi, synu Josadakovu, i k ostatním z lidu: ‚Kdo zbývá ještě mezi vámi, jenž viděl tento dům v jeho prvotní slávě? A jak to vidíte nyní? Nezdá se vám jako nic ve vašich očích? Vzmuž se nyní, Zorobábeli – praví Hospodin – vzmuž se, veleknězi Jozue, synu Josadakův, vzmužte se, všichni lidé země – praví Hospodin – a pracujte, neboť já jsem s vámi – praví Hospodin zástupů. Slovo, které jsem s vámi sjednal při vašem východu z Egypta, a můj duch zůstanou mezi vámi, nebojte se!‘“ Neboť tak praví Hospodin zástupů: „Ještě jednou, za malou chvíli, otřesu nebem i zemí, mořem i souší; otřesu všemi národy, přijdou (sem) skvosty všech národů, slávou naplním tento dům – praví Hospodin zástupů. Mně patří stříbro, mně patří zlato – praví Hospodin zástupů. Budoucí sláva tohoto domu bude větší, než byla (sláva) prvního – praví Hospodin zástupů. Na tomto místě dám pokoj – praví Hospodin zástupů.“

Jestliže člověk žije ze vztahu k Hospodinu, pak na jeho dílo dopadá Boží požehnání, i když mu to neodstraňuje námahu, nezmenšuje problémy, s nimiž se musí potýkat. Hospodin prostřednictvím proroka Aggea vyzývá ke zmužilosti, k odvaze k důvěře ve smysluplnost díla. O jeho završení se postará sám Hospodin. To je obrovská jistota.

Lk 9,18-22

Když se (jednou) Ježíš o samotě modlil a byli s ním jeho učedníci, otázal se jich: „Za koho mě lidé pokládají?“ Odpověděli: „Za Jana Křtitele, jiní za Eliáše a jiní (myslí), že vstal jeden z dávných proroků.“ Zeptal se jich: „A za koho mě pokládáte vy?“ Petr odpověděl: „Za Božího Mesiáše!“ On jim však důrazně přikázal, aby to nikomu neříkali, a dodal, že Syn člověka bude muset mnoho trpět, že bude zavržen od starších, velekněží a učitelů Zákona, že bude zabit a třetího dne že bude vzkříšen.“

Za koho mě pokládáte vy? I dnes mají lidé na Ježíše velmi různorodé názory a pohledy, od pozitivních až po velmi negativní, nenávistné. Avšak důležité je, kým je Ježíš pro nás, pro mne osobně. S tím je nepominutelně spojen jeho osud, jeho smrt a zmrtvýchvstání. Pouze v této perspektivě je náš vztah k němu správný a reálný.