Všechny zprávy z farnosti pěkně na jedné hromadě

Tady najdete zprávy a oznámení ze všech možných oblastí života farnosti v Dolních Počernicích ...

Jak to bude na Velikonoce 2021

Vážení přátelé,

již druhé Velikonoce prožíváme bohužel za značných omezení, jež jsou dána stále nekončící pandemií covidu-19.

Abychom je však mohli alespoň nějak společně prožít, obracím se na Vás s následujícími informacemi a prosbami:

Postní duchovní obnova 2021

Úvodní poznámky k postní duchovní obnově

Stejně jako v adventu je duchovní obnova rozložena do 7 dnů (7. 3. – 13. 3.) a na každý den jsou k dispozici texty na výběr. Předpokládá se, že si každý vybere jeden z možných textů, k němuž je vždy připojena krátká instrukce, jíž však není nutno se držet, a věnuje mu v meditaci 30-60 minut podle svých možností.

Zamyšlení k mešním textům z 11. 4. 2021

Neděle 11. 4. 2021 – 2. neděle velikonoční

Sk 4,32-35

Obec věřících měla jedno srdce a jednu duši. Nikdo neříkal o ničem ze svého majetku, že je to jeho vlastní, ale měli všechno společné. Apoštolové vydávali s velkou působivostí svědectví o zmrtvýchvstání Pána Ježíše a na nich na všech spočívala velká milost. A tak nikdo u nich nežil v nouzi. Kdo měli totiž pole nebo dům, prodávali je a peníze za to stržené přinášeli a kladli apoštolům k nohám. Z toho se pak rozdělovalo každému, jak kdo potřeboval.

Zamyšlení k mešním textům z 10. 4. 2021

Sobota 10. 4. 2021 – Velikonoční oktáv

Sk 4,13-21

13Když pozorovali Petrovu a Janovu smělost a shledali, že jsou to lidé neučení a prostí, žasli; poznávali je, že bývali s Ježíšem. 14A když viděli toho uzdraveného člověka, jak tam stojí s nimi, neměli, co by na to řekli. 15Poručili jim, aby odešli ven z velerady, a radili se mezi sebou. 16Říkali: „Co máme učinit s těmito lidmi? Všem obyvatelům Jeruzaléma je jasné, že se skrze ně stalo zřejmé znamení, a my to nemůžeme popřít.

Zamyšlení k mešním textům z 9. 4. 2021

Pátek 9. 4. 2021 – Velikonoční oktáv

Sk 4,1-12

Když ještě mluvili k lidu, přistoupili k nim kněží, velitel chrámové stráže a saduceové 2a hněvali se, že učí lid a zvěstují v Ježíši vzkříšení z mrtvých. 3Vztáhli na ně ruce a vsadili je do vězení do druhého dne, neboť už byl večer. 4Ale mnozí z těch, kteří to slovo uslyšeli, uvěřili, a počet těch mužů vzrostl asi na pět tisíc.

Zamyšlení k mešním textům z 8. 4. 2021

Čtvrtek 8. 4. – velikonoční oktáv

Sk 3,11-26

11Zatímco se držel Petra a Jana, všechen lid se k nim seběhl do sloupoví, které se nazývá Šalomounovo, a byli vyděšení. 12Když to Petr uviděl, promluvil k lidu:„Muži izraelští, proč nad tím žasnete a proč tak upřeně hledíte na nás, jako bychom vlastní mocí nebo zbožností způsobili, že on chodí? 13Bůh Abrahamův, «Bůh» Izákův a «Bůh» Jákobův, Bůh našich otců oslavil svého služebníka Ježíše, kterého vy jste vydali a zřekli se ho před tváří Piláta, když se ho rozhodl propustit.

Zamyšlení k mešním textům z 7. 4. 2021

Středa 7. 4. 2021 – Velikonoční oktáv

Sk 3,1-10

Petr a Jan vystupovali o třetí hodině odpolednehodině modlitby – do chrámu. 2Právě tam přinášeli nějakého muže, který byl chromý již od lůna své matky; každý den ho kladli k bráně chrámu, které se říkalo ‚Krásná‘, aby ty, kdo vcházeli do chrámu, prosil o almužnu. 3Když uviděl Petra a Jana, jak se chystají vejít do chrámu, prosil o almužnu. 4Petr s Janem se na něj upřeně zadívali a řekli: „Pohleď na nás!“

Zamyšlení k mešním textům z 6. 4. 2021

Úterý 6. 4. 2021 – Velikonoční oktáv

Sk 2,36-41

36Ať tedy všechen dům Izraele s jistotou ví, že Bůh učinil toho Ježíše, kterého jste vy ukřižovali, i Pánem i Mesiášem.“ 37Když to uslyšeli, byli hluboce zasaženi v srdci a řekli Petrovi i ostatním apoštolům: „Co máme dělat, muži bratři?“ 38Petr jim «řekl»: „Učiňte pokání a každý z vás ať se dá pokřtít na základě jména Ježíše Mesiáše na odpuštění svých hříchů, a přijmete dar Ducha svatého.

Zamyšlení k mešním textům z 5. 4. 2021

Pondělí 5. 4. 2021 – Velikonoční oktáv

Sk 2,14.22b-33

V den letnic vystoupil Petr s ostatními jedenácti (apoštoly) a slavnostně promluvil: „Židé a všichni jeruzalémští obyvatelé – pozorně vyslechněte mou řeč! Bůh vám dal svědectví o Ježíši Nazaretském mocnými činy, divy a znameními, které, jak víte, konal Bůh skrze něho mezi vámi. A on byl vydán, jak to Bůh předem rozhodl a předpověděl, a vy jste ho rukama bezbožníků přibili na kříž a zabili.

Homilie na pondělí velikonoční 5. 4. 2021

5.4.2021, pondělí

Ježíš vstal z mrtvých a žije. Radujme se a děkujme Bohu.

Mt 28,8-15

Evangelium oznamuje i zmrtvýchvstání celé společnosti. Byly to ženy, kdo byly prvními svědky, že umučený Ježíš zase žije.

Zamyšlení k mešním textům z 4. 4. 2021

Neděle 4. 4. 2021 – Hod Boží velikonoční

Sk 10,34a.37-43

Petr se ujal slova a promluvil: „Vy víte, co se po křtu, který hlásal Jan, událo nejdříve v Galileji a potom po celém Judsku: Jak Bůh pomazal Duchem svatým a mocí Ježíše z Nazareta, jak on všude procházel, prokazoval dobrodiní, a protože Bůh byl s ním, uzdravoval všechny, které opanoval ďábel.

Homilie na Hod Boží velikonoční 4. 4. 2021

4.4.2021 neděle, Hod Boží velikonoční

Slavíme Zmrtvýchvstání Páně, největší svátek, radostí a jásotem.

Jan 20,1-9

Jak reagovali lidé na prázdný hrob?

• Marie Magdalská utekla a běžela k Petrovi,
  • Petr to viděl, ale nerozuměl,
  • Druhý učedník, kterého Ježíš miloval, to viděl a uvěřil.