Nedělní homilie, kázání, listy a promluvy

Zde jsou k dispozici texty homilií, kázání, pastýřských listů a promluv z nedělních bohoslužeb v naší farnosti.

16.3.2025, 2. neděle postní

Prožíváme Milostivé léto, Svatý rok. Během svatého roku jsme vyzýváni ke smíření s Bohem i s ostatními lidmi na všech úrovních. Cílem Milostivého roku je odpuštění, uzdravení a obnova vztahu s Bohem i s druhými lidmi. Děkujme Bohu …

Arcibiskup Jan Graubner nám poslal k začátku postní doby list o odpuštění.

(Pokračování textu…)

9.3.2025, neděle, 1. postní

Obraťte se ke mně – říká Ježíš. To je jeho výzva, která nás bude provázet postní dobou.

Obraťte se ke mně – říká Ježíš. To je jeho výzva, která nás bude provázet postní dobou. K této výzvě říká svatý Otec, jak čteme v Katolickém týdeníku č. 10 v jeho homilii na popeleční středu r. 2019:

(Pokračování textu…)

23.2.2025, neděle, 7. v mezidobí

Lk 6,27-38

Milujte své nepřátele, prokazujte dobro těm, kdo vás nenávidí.

Ježíš nám zde podává obraz ideální společnosti a ideální církve, kde vládne vzájemná láska. Ta má vést jednání křesťanů, i když jsou v ní i nepřátelé.

(Pokračování textu…)

2.2.2025, neděle, Svátek Uvedení Páně do chrámu

Bůh je světlo našeho života, vzdejme mu dík a slávu.

Lk 2,22-40

Pro Marii a Josefa bylo samozřejmostí, že podle Zákona přinesli malého Ježíše do chrámu. Matka Ježíšova se musela podřídit předepsanému očištění po porodu, tak jak to platilo pro všechny ženy v Izraeli. Od 10. století se tento svátek slavil jako svátek Panny Marie.

(Pokračování textu…)

26.1.2025, neděle, 3. v mezidobí

Dnes se slaví neděle Božího slova. Bůh nám něco říká a je na nás, abychom mu rozuměli.

Papež František si přeje, aby začátkem každého nového občanského roku, a to třetí neděli v mezidobí, byla slavena NEDĚLE BOŽÍHO SLOVA. Připomíná tak všem, duchovním pastýřům i věřícím, význam a hodnotu Písma svatého pro křesťanský život. Odkazuje rovněž na vztah mezi Božím slovem a liturgií. Říká:

„Jako křesťané jsme jeden lid, který je na cestě dějinami, posilněný přítomností Pána, který je uprostřed nás, hovoří k nám a sytí nás.

(Pokračování textu…)

19.1.2025, neděle

Včera, v den katolické památky Panny Marie, Matky jednoty křesťanů, začal týden modliteb za jednotu křesťanů s tématem „Věříš tomu?“ To je citát z Jan 11,26: „Já jsem vzkříšení a život. Kdo věří ve mne, i když umřel, bude žít. Věříš tomu?“

Jde o vzkříšení Lazara, bratra Marie a Marty, v Betánii. Ležel už čtyři dny v hrobě. Přesto na Ježíšova slova „Lazare, pojď ven!“ zase vstal.

(Pokračování textu…)

12.1.2025, neděle, svátek Křtu Páně

Lk 3,15-16.21-22

(http://www.karmel.cz/index.php/karmel-casopis/karmel-4-2016/680-karmel-4-2016-3)

Křest Pána Ježíše v Jordánu je jedna z nejdůležitějších událostí jeho života. Proto o ní mluví všechna čtyři evangelia a představují ji jako počátek jeho veřejného působení.

(Pokračování textu…)

5.1.2025, neděle, 2. po narození Páně

Jan 1,1-18

Narození Ježíšovo přesahuje schopnost představivosti spousty lidí. Proto se mnozí utíkají k povrchní zábavě a k nabídce náhražek adventních trhů a drahých dárků a dobrého jídla a pití. Je bohužel mnoho lidí, kteří nedorostli k slavnostnímu tajemství Vánoc. Bohu díky to nejsou všichni.

(Pokračování textu…)

22.12.2024, neděle, 4. adventní

Děkujme Bohu za blížící se vánoce i za to, že je můžeme prožít duchovním způsobem a nemusíme propadat nákupní horečce.

(Pokračování textu…)

1.12.2024, neděle, 1. adventní

Lk 21,25-28.34-36

Evangelium líčí přírodní katastrofy, které budou předcházet příchodu Syna člověka. Hvězdný svět a pozemský svět se zachvěje, nastanou přírodní katastrofy a lidé budou zmírat strachem. To jsou hrůzy, které si evangelista dokázal představit.

(Pokračování textu…)

24.11.2024, neděle, Ježíše Krista Krále

Jan 18,33b-37

Pozemští králové vládnou svým poddaným. Vládnou mocí státního aparátu, který vydává zákony a nařízení a vynucuje si jejich dodržování pomocí policie a úředníků. Vybírá daně a má k dispozici armádu. Určuje limity svobody a libovůle svých poddaných.

Ježíš Kristus je král a pán vládnoucí celému světu, všem mocnostem a všem lidem. Nevládne ovšem silou, nýbrž svou obětí a svou láskou. Lidé se moci jeho lásky podrobují dobrovolně, protože to chtějí.

(Pokračování textu…)

17.11.2024, neděle, 33. v mezidobí

Dnes je 17 listopadu, 35. výročí začátku sametové revoluce. Ta měla obrovský vliv na život společnosti i církve. Radost a naděje společnosti je radostí a nadějí i církve.

Mk 13,24-32

Na toto poselství evangelia je možno se dívat z různých pohledů. První je samozřejmě biblický, tedy teologický, pohled k hlásání a svědectví.

(Pokračování textu…)

10.11.2024, neděle, 32. v mezidobí

Mk 12,38-44

Vdova dala do chrámové pokladnice všechno, co měla, celé své živobytí.

Máme to udělat také? Asi bychom špatně dopadli. Písmo ani církev od nás nežádá, abychom rozdali všechno, co máme, neboť bychom pak byli na obtíž společnosti i církvi.

(Pokračování textu…)

3.11.2024, neděle, 31. v mezidobí

Svoboda a zodpovědnost

Mk 12,28b-34

Poukaz na dvě největší přikázání je základem židovské a křesťanské morálky. Morální teologie nám dává objevovat, jak má člověk jednat. A to je tady vyjádřeno.

(Pokračování textu…)

20.10.2024, neděle, Misijní neděle

Dnes, o misijní neděli, si připomínáme poslání, které máme vůči celému světu.

Mk 10, 35-45

Dnešnímu úryvku předchází text, ve kterém Ježíš předpovídá své utrpení. Ale jeho učedníci to nechápou, mají jiné zájmy. Ucházejí se o co nejvyšší a nejčestnější místa v Ježíšově slávě. Ježíš jim tedy musí vyložit, že oslavení v Božím království dosáhne jen ten, kdo o ně neusiluje a kdo po něm netouží, kdo nedělá dobré skutky proto, aby dosáhl odměny, nýbrž proto, že jsou dobré. Zda za ně bude odměněn ho vlastně nezajímá, dělal by je, i kdyby za ně žádná odměna nenásledovala.

(Pokračování textu…)

13.10.2024, neděle, 28. během roku

Člověk, o kterém mluví evangelium podle Marka, smýšlí jako zákazník, který si chce něco koupit. Ale Ježíš to odmítá. Bůh neobchoduje, Bůh dává zadarmo.

Nějaký člověk přichází k Ježíšovi, aby mu položil závažnou otázku: Co musí dělat, aby dostal věčný život. Je jako zákazník v obchodě. Když zaplatí požadovanou sumu, dostane příslušné zboží. Ježíš ale tuto kalkulaci odmítá.

(Pokračování textu…)

6.10.2024, neděle, 27. v mezidobí

Co Bůh spojil, člověk nerozlučuj! Když Bůh dá dvěma lidem dar jednoty a lásky, mohou z něj čerpat sílu ke společnému životu. Někdy se to ale nezdaří.

Jsou však přesto lidé, i křesťané, jejichž manželství se z viny jednoho nebo obou rozpadlo nebo došlo při jeho uzavírání k omylu a ti dva se vůbec neměli brát. A protože nedokážou nebo nemohou žít sami, uzavřeli nové civilní manželství. Žijí tedy v rozporu s tím, co říká Písmo, s Boží vůlí.

(Pokračování textu…)

29.9.2024, neděle, 28. v mezidobí. Připomínka sv. Václava

Kdo není proti nám, je s námi, říká Ježíš. I kdyby vykonal jen malý skutek. Děkujme Bohu za toto pozvání.

Dnešní evangelium je zároveň přísné a shovívavé (mírné). Na jednu stranu je jasné, že žádné zlo nemá místo v království Božím. Všechno, co nás svádí ke hříchu, musí být odstraněno a zničeno, i kdyby to měla být část nás samotných. Když tě nějaký úd svádí ke hříchu, utni ho. Mezi dobrem, ze kterého sestává Boží království, a zlem, nemůže být nic jiného než rozpor a oddělení.

(Pokračování textu…)

22.9.2024, neděle, 25 v mezidobí

Mk 9,30-37

Kdo chce být mezi vámi první, ať je ze všech poslední a služebníkem všech.

Co je společenským posláním křesťanů a církve? Mají vydávat svědectví o Bohu a o Kristu, mluvit k ostatnímu světu srozumitelně, nejen jazykem, nýbrž i svými skutky. Mají být hrdí, že jsou křesťané, a mají mít vliv na společnost, mají se angažovat i ve veřejných věcech.

(Pokračování textu…)

15.9.2024

Přijímání I

Kněz (hlavní celebrant i koncelebranti) musí vždy přijímat chléb a víno proměněné při dané mši svaté. Pokud není nějaký výjimečný důvod, je třeba, aby chléb (příp. i víno) proměněný při dané mši přijímali také věřící, neboť tak vynikne jednota celé mše svaté – eucharistické modlitby i svatého přijímání. Z praktických důvodů se to však většinou nedělá. Důvod přijímat hostie ze svatostánku může být praktický, ale je to nesprávné. Proto vyzýváme věřící, aby si při příchodu do kostela dali hostii na patenu.

(Pokračování textu…)
Už tu nic dalšího není...