6.7.2025, neděle 14. v mezidobí

Ježíš rozesílá své učedníky s poselstvím: Přiblížilo se k vám Boží království.

Včera jsme slavili slavnost sv. Cyrila a Metoděje. Zopakujme si základní fakta jejich života.

Svatí Cyril a Metoděj

Oba bratři pocházeli ze Soluně a dříve, než přišli pozváni knížetem Rostislavem (862) na Velkou Moravu (863), působili nějaký čas jako misionáři u Chazarů na Krymu. Odtamtud přinesli ostatky sv. papeže Klementa I. Aby mohli slavit bohoslužby v řeči lidu, jemuž měli hlásat evangelium, přeložili bohoslužebné knihy a Písmo svaté do slovanského jazyka. Postarali se také o výchovu svých žáků, aby jejich dílo mělo pokračovatele. Papež Jan Pavel II. je 31.XII.1980 jako „průkopníky evangelizace východní Evropy“ prohlásil za spolupatrony Evropy.

Cyril se narodil kolem roku 827. Jeho křestní jméno bylo Konstantin. Byl vychován v Konstantinopoli a tam také vyučoval filosofii a působil v diplomatických službách u císařského dvora. Pro slovanský jazyk vytvořil staroslověnské písmo. Na Moravě působil celkem 4 až 5 let. V Římě vstoupil do kláštera a přijal jméno Cyril. Zemřel 14.II.869 asi ve 42 letech a byl pohřben v bazilice sv. Klementa v Římě.

Metoděj je rovněž řeholní jméno. Nejprve působil ve státní správní službě ve Slovany osídlené části byzantské říše. Kolem roku 840 dal přednost řeholnímu životu. Doprovázel svého mladšího bratra na Velkou Moravu a do Říma. Tam ho papež Hadrián II. vysvětil na kněze (868) a jmenoval ho arcibiskupem pro území Velké Moravy a Panonie (869). Pokračoval v díle, které se svým bratrem započal, a pokřtil českého knížete Bořivoje. Zemřel 6.IV.885, když mu bylo 72 let a byl pohřben na velkomoravském Velehradě.

Svatořečení: Rok 1880 je svatořečil papež Lev XIII., roku 1981 je Jan Pavel II. prohlásil spolupatrony Evropy.

6.7. je další významný den, další svátek, kdy si připomínáme upálení Mistra Jana Husa

Jan Hus byl český římskokatolický kněz, středověký náboženský myslitel, vysokoškolský pedagog, reformátor a kazatel. Hus byl, po Johnu Wycliffovi, jehož myšlenkami a argumentací byl inspirován, jedním z prvních reformátorů  církve, který téměř o jedno století předběhl své následníky – Luthera, Kalvína  a Zwingliho. Jan Hus od roku 1398 vyučoval na pražské univerzitě a v letech 1409–1410 byl jejím rektorem. Ve svých náboženských pracích kritizoval mravní úpadek, v němž se ocitla katolická církev. Římskokatolická církev ho označila za kacíře, jeho učení za herezi a v roce 1411 jej exkomunikovala. Hus byl upálen na kostnickém koncilu 6. července 1415.