Homilie na 12. neděli v mezidobí 25.6.2023

25.6.2023, neděle, 12. v mezidobí

Mt 10,26-33

Nic není tak tajného, že by to nebylo odhaleno, a nic skrytého, že by to nebylo poznáno.

Před nedávnem jsme četli v Mt 6,1

Ježíš řekl svým učedníkům: „Dejte si pozor, abyste nekonali dobré skutky okázale před lidmi, jinak nemáte odplatu u svého Otce v nebesích. … Když však dáváš almužnu ty, ať neví tvoje levice, co dělá tvoje pravice, aby tvoje almužna zůstala skrytá, a tvůj Otec, který vidí i to, co je skryté, ti odplatí.

To platí i pro naše dobré skutky, které mají zůstat tajné, tak aby levice nevěděla, co dělá pravice. Je to výzva rozdávej, ale diskrétně, tajně.

Ale na druhou stranu, jak jsme četli, nic není tak tajného, že by to nebylo poznáno. Levice se jednou dozví, co dělala pravice, naše skutky budou odhaleny, dobré i zlé.

To ale platí pro můj soukromý majetek a pro soukromé rozdávání almužen. Jenže to není nejúčinnější forma podpory chudých lidí. Je účinnější, když dávám prostřednictvím různých dobročinných organizací, které mají přehled, kdo co potřebuje. A ty zase potřebují podporu nejen z kapes soukromých osob, nýbrž i z veřejných zdrojů a potřebují patřičnou propagandu a patřičnou informovanost o své činnosti.

Tady už nemůže platit, ať neví tvoje levice, co dělá pravice. Tím by se pravice a levice přesunuly k soukromým dárcům, kteří ale mají velmi omezené možnosti.

Jedná se o takové organizace jsou třeba Charita Česká republika a Charity jednotlivých farností či regionů, Člověk v tísni, CARE Česká republika, diakonie různých církví, nadace Kuře, Naděje, Adra Česká republika, nadace Dobrý anděl, a další.

Musejí se veřejně propagovat a veřejně informovat o své činnosti, aby dosáhly podpory pro svou činnost.

Např. o činnosti katolické Charity se toho na veřejnosti mnoho neví. Jednou jsem se dotázal v jedné farnosti, co dělá Charita pro přistěhovalce, a odpověď byla „nic“, ačkoli to vůbec nebyla pravda. Řekl to ovšem katolík, který nevěděl asi nic o vlastní Charitě.

To je veřejná stránka věci. Tím se ovšem nesnižuje význam osobních darů přímo lidem chudým nebo osobních darů organizacím.

Takže tedy platí obojí: Je třeba dávat diskrétně, ale v zájmu organizací a nadací je třeba tomu dělat potřebnou propagaci, a to v zájmu těch, kterým je třeba pomáhat. Nepřiměřená skromnost by nepřinášela patřičné výsledky.