Homilie na 17. neděli v mezidobí 30.7.2023

30.7.2023, neděle, 17. během roku

Mt 13,44-46 (52)

Ježíš vypráví podobenství o Božím království.

Tato Ježíšova podobenství začínají jako pohádka. Pověsti a pohádky vyprávějí o ukrytých pokladech, které někdo najde. Jsou dobře střeženy nebo dobře zakopány v zemi a ten, kdo je najde, musí být schopen pustit se do odvážného dobrodružství. Musí při tom překonat překážky ohrožující ho na životě nebo musí obelstít mocné strážce a také své konkurenty, kteří o poklad také usilují. Poklad je dobře zajištěný a může jej získat jen ten nejchytřejší.

V biblickém podobenství není třeba otevřít žádný trezor, a to s násilím nebo bez násilí. Stačí ukrytý poklad prostě objevit. Ale místo toho, aby ho člověk tajně vykopal a odnesl si ho, koupí člověk pole za všechno, co má. Objevený poklad není bohatstvím, které člověk dostává jaksi navíc, nýbrž člověk pro něj dal všechno, co měl. Ale jak bude teď žít, když mu kromě pokladu nic nezbylo? To se v evangeliu neříká.

Přesto to udělal s radostí. Za Boží království člověk dá všechno, co má, investuje do něj všechno, co měl, nezbude mu nic dalšího.

Podobně je to s drahocennou perlou. Co je člověku platné, když ji objeví a koupí za všechno, co má? Ale přesto to udělá s radostí.

Radost je znamením, kterým se vyznačuje ten, kdo odkryl, objevil poklad Božího království nebo našel vzácnou perlu. Má radost, že ji má, i když mu už nezbývá nic jiného.

Je to hluboká radost z Boha, který nám je a vždycky bude přítomen a který v nás a s námi nechává růst život v plnosti.