Homilie na 19. neděli v mezidobí 13.8.2023

13.8.2023, neděle, 19. v mezidobí

Mt 14,22-33

Ježíš vystoupil na horu, aby se o samotě modlil. I on potřeboval prožívat společenství se svým Otcem, tak jak to potřebuje každý z nás. Možná pro to máme málo možností, ale setkávat se s ním je důležité.

Petrův zážitek byla jistě veliká zkušenost. Vydal se sice za Ježíšem po vodě, ale málem to špatně dopadlo, málem se utopil. Ještě že ho Ježíš zachránil.

Ježíš člověku v nouzi pomáhá, to je přece samozřejmé, s tím přece počítáme v celém svém životě. Ale není to tak jednoduché. Petra zachránil, až když se topil. Zachránil ho sice před utopením, ale až na poslední chvíli, až když mu šlo o život, až když mu nic než samotný život nezbývalo.

26. července 2023 zemřela v 57 letech Sinead O‘Connor /ši’neid/, irská zpěvačka narozená 8. prosince 1966 v Dublinu v Irsku. V jedné ze svých písní zpívala o tom, jak Ježíš zachrání člověka, ale až když se topí. Sinead nebyla teolog a kdo ví, zda měla pravdu, ale každopádně to je vážná otázka.

Bůh není automat na pomáhání člověku. Asi jsme zažili, že jsme moc potřebovali jeho pomoc, ale on mlčel.

Bůh člověku pomůže, až když se začne topit a volá o pomoc. Anebo možná pomůže člověku vždycky, ale člověk musí být ochoten se všeho ostatního vzdát, přestat spoléhat na vlastní síly a možnosti.

Lidstvo se dostává do pěkné bryndy, ohrožují ho války, hrozba globálního oteplování, které už začínáme pociťovat, nedostatek potravin, … Ale mnozí jednotlivci, mnohé politické strany, mnozí průmyslníci, mnohé státy Boha o pomoc neprosí, nevolají k němu o pomoc a raději spoléhají na své vlastní síly. Otázkou je, zda jsou jejich síly dostačující, nebo zda se utopí v moři.

Otázkou je, zda jsme schopni vyznat „Jsi opravdu Boží Syn.“ A zda jsme schopni k němu volat „Pane, zachraň mě!“