Homilie na 2. neděli postní 25.2.2024

25.2.2024, neděle, 2. postní

Ježíš vzal Petra, Jakuba a Jana na vysokou horu. Tam uviděli něco, co předtím neviděli, tam se setkali s Bohem.

Mk 9,2-10

Byl to veliký zážitek pro Petra, Jakuba a Jana. Viděli něco, co předtím nikdy neviděli. Ježíš se proměnil a s ním byli Eliáš s Mojžíšem.

Možná jsme něco takového i my zažili. Vystoupili jsme na vysokou horu a svět z ní najednou vypadal jinak než dřív. Ne že bychom uviděli ony tři postavy, ta proměna neproběhla ve vnějším světě, ale v našem vnitřním světě. Otevřely se nám oči a najednou jsme byli svědky Boží přítomnosti v našem světě a velikosti Božího milosrdenství a Boží lásky.

To byl můj prožitek, když jsme jezdili do rakouských Alp. Nebylo to tak, že bychom žili v Praze a na týden odjeli do hor. Žili jsme v horách. Sestupovali jsme z nich, jen abychom zařídili potřebné věci v nížině pod nimi a zase jsme se vraceli do nich, do hor, do Boží přítomnosti.