Homilie na 2. neděli Velikonoční 7.4.2024

7.4.2024, neděle

2. velikonoční neděle, Svátek Božího milosrdenství

Bůh nás lidi přijímá se svým milosrdenstvím každý den. Dnešní svátek nám to má zvlášť připomenout. Papež Jan Pavel II. v roce 2000 ustanovil 2. neděli po velikonocích jako svátek Božího milosrdenství.

Bůh je milosrdný, přijímá všechny lidi, i hříšníky, a odpouští jim jejich hřích. Je neustále připraven a čeká, až se k němu slabý a hříšný člověk obrátí, aby mu mohl jeho hřích odpustit.

To je naše naděje, v tom je naše radost ze života.

Jsme společenství církve a naše cesta k Bohu vede do značné míry přes církev. Ne snad výlučně. Člověk může vzácně dojít k poznání Boha i jako individuum, ale pak se nutně spojí s ostatními věřícími a se společenstvím církve.

Bůh přijímá každého člověka, který se k němu obrátí, i kdyby to byl největší hříšník.

Bůh je milosrdný, ale je také milosrdná jeho církev?

Tato otázka se týká zejm. sexuality a manželského a rodinného života. Tomu, kdo nežije podle stanovených regulí, např. zabraňuje v přístupu ke svátostem. Leckdy to ale není zavazující nauka církve, nýbrž strach těch, kdo církevní nauku vykládají.

Papež František se snaží následovat Boží milosrdenství a učinit církev milosrdnou a otevřenou pro přijetí každého člověka. To mu mají někteří za zlé a podezírají ho, že není věrný nauce a tradici církve. Ale je to tak, že přísně zavazující nauka církve se týká věcí víry, tedy toho, co vyplývá z Božího zjevení. Netýká se pastorace a netýká se mravnosti, která se samozřejmě v průběhu času mění.

Před papežem Františkem platilo, že když se člověk rozvede, což je církevně neplatné, a vstoupí do nového, civilního manželství, dopouští se těžkého hříchu a je vyobcován z církevního společenství a nemůže se spolehnout na Boží odpuštění, protože setrvává v hříchu, žije v hříchu.

Ale papež František uvádí v exhortaci Amoris Laetitia z roku 2016, že i takový člověk může za určitých okolností být v milosti Boží, totiž když k rozpadu jeho prvního manželství nedošlo z jeho vlastní viny. Posoudit to ovšem může jen on sám, co je a co není hříchem přece závisí na svědomí konkrétního jedince.

V článku 49 v Amoris leatitia se uvádí: „V obtížných situacích, které zakoušejí lidé v největší nouzi, musí církev prokazovat zvláštní snahu chápat, těšit, integrovat a nezatěžovat je normami jako kamením. Tak se totiž dosáhne pouze toho, že se tito lidé budou považovat za odsouzené a opuštěné právě onou Matkou, která je povolána přinášet Boží milosrdenství.“

To je ta milosrdná církev, ve které můžeme pociťovat milosrdenství Boží.