Homilie na 21. neděli v mezidobí 27.8.2023

27.8.2023, neděle, 21. v mezidobí

Ty jsi Mesiáš, syn živého Boha. Ty jsi záchrana našeho světa.

Svět se dostává do vážných problémů. Hrozba války je naléhavá, voda stoupá a začíná ohrožovat nízko položené oblasti, populisté se dostávají k moci, dezinformační válka sílí, …

Situace světa se zdá stále bezvýchodnější a není naděje, že by lidé byli schopni vyřešit své problémy. Jsme v pokušení rezignovat a nechat svět jeho osudu.

V době Ježíšově svět také čelil mnohým problémům a mnozí lidé byli v pokušení rezignovat před nimi, ale pro Petra nepřichází takový postoj v úvahu. Říká Ježíšovi: Ty jsi Mesiáš, syn živého Boha. Vidí v Ježíšovi Mesiáše, Bohem poslaného zachránce, který je tak blízko, že si na něj člověk může sáhnout.

Když mocní tohoto světa nezvládnou vybudovat svět lidí podle Boží vůle a podle pravdy a spravedlnosti, tak pořád ještě existuje možnost, že Bůh sám přijde, aby nás vysvobodil z nouze.

V Ježíšovi, a to je Petrovo vyznání, přichází Bůh sám na zem, protože nechce nechat své stvoření podlehnout zkáze. Víra v Mesiáše je umíněná víra, která vede k tomu, aby člověk nevzdal naději pro lidstvo ani tehdy, když všechna znamení ukazují na zkázu a zánik.

Otázkou je, zda i v dnešní době můžeme a chceme považovat Boha za zachránce světa, zda se na něj můžeme spolehnout, zda se můžeme spolehnout, že on náš svět zachrání. Zda jsme schopni očekávat svou záchranu od Boha. Zda jsme schopni vyznat: Ty jsi živý Bůh, který nechce smrt, nýbrž život.

Anebo se spolehneme na lidskou chytrost a lidské síly a možná špatně skončíme.

To je pro nás zásadní otázka: Věříme v Mesiáše poslaného na zem, věříme v Boha, kterému na jeho stvoření záleží. Jestliže ano, jsme šťastní lidé, i když se zdá, že naše víra je k ničemu.