Homilie na 22. neděli v mezidobí 3.9.2023

3.9.2023, neděle, 22. v mezidobí

Mt 16,21-27

Kdo chce jít za mnou, zapři sám sebe, vezmi svůj kříž a následuj mne, následuj mne až do nebeské slávy a blaženosti, i když cesta tímto světem je leckdy svízelná. Ale to je tak pro všechny lidi.

Je to známé místo z evangelia.

Kdo chce jít za mnou, zapři sám sebe, vezmi svůj kříž a následuj mne!

Ježíš nám tímto dává nelehký úkol, neradostný, bolestný, ale také radostný a plný světla a slávy. Člověk je přesto v pokušení se cesty za Ježíšem raději zříci.

Ale je to skutečně tak?

Ježíšovi je jasné, že jeho život neskončí dobře. Neměl by přece jen své hlásání Božího království trochu zmírnit, aby se vyhnul tomu nejhoršímu? Rozhodne se ale natolik se identifikovat s lidmi malými, slabými, chudými, neúspěšnými a ztracenými, aby je zachránil, že neuhne ani o píď a vytrvá. Vede to k jeho násilné smrti, ale také k jeho vítězství nad smrtí a k slávě u Otce.

To je cesta, na kterou nás také zve, cesta leckdy trnitá, ale vítězná.

To se netýká jen jednotlivce nebo jednotlivců, nýbrž i společnosti. Žijeme v solidaritě nás lidí a já si nemohu jít sám cestou spásy a ostatní nechat jít do záhuby. Buďto půjdeme společně ke spáse, nebo ke společné záhubě. Tak se dívejme in na naši společnost v tomto světě.

Jestliže se budu nečinně dívat, jak se ostatní, tedy společnost kolem nás, propadají do zkázy a nebudu proti tomu něco účinně dělat, jestliže s nimi nebudu sdílet „radost a naději, smutek a úzkost“ a bolest, a ve své nelásce je nechám být, tak i já propadnu zkáze.

Co to znamená? Vydávat svědectví. Pracovat pro dobro ve společnosti. Když se říká lež a dělají podvody, neváhat proti tomu vystoupit. Stavět se proti desinformacím. Mít účinné slovo a účinnou pomoc pro člověka v nouzi.

Měli bychom tedy říci: Kdo chce jít za mnou, zapři sám sebe, vezmi svůj kříž, vezmi společný kříž nás všech a spolu s ostatními jej nes. Možná se budeš muset se svými bližními rozejít, když se ukáže, že opravdu nejsou ochotni jít cestou, kterou se snažíš jít ty, ale to se musí teprve ukázat.

Možná zjistíš, že cesta lidí, kteří mají jiné názory než ty, není jen špatná, že je na ní mnoho dobrého a mnoho pravdivého. Do té míry může být i cestou tvou. Možná se ukáže, že cesta těch, kteří se ohánějí slovy o Bohu a o náboženství, vůbec není cesta pravdivá a poctivá, a do té míry nesmí být cestou tvou.

My každopádně usilujeme o to, abychom šli cestou Ježíšovou, dokázali nést svůj kříž a zároveň so dokázali radovat z jeho vítězství i našeho vítězství, abychom došli do slávy u Boha.