Homilie na 3. neděli adventní 17.12.2023

17.12.2023, neděle, 3. adventní

Dnešní bohoslužba je zvláště věnována dětem. Ale všichni jsme děti Boží a radujeme se z toho, že se blíží Vánoce, že je každým dnem blíž Kristův příchod na konci času a že se s ním setkáme tváří v tvář. Děkujme Bohu za tuto perspektivu.

Poslové židů z Jeruzaléma se ptali Jana, kdo vlastně je. A on jim odpověděl, že není Mesiáš, nýbrž že má připravovat cestu pro příchod Pána.

Podobně je to s námi. Nemáme přinášet světu spásu, vykoupení, to nám už přinesl Ježíš Kristus. Máme však připravovat cestu Pánu, který přichází.

To je úkol církve, to je úkol pro každého z nás. Nemůžeme obrátit svět, ale můžeme ho trošičku ovlivnit tím, že budeme mít rádi své bližní, že budeme pravdiví, že budeme jednat nezištně a spravedlivě, že nebudeme mlčet vůči lžím a nepravostem.

Tak jako svatý Jan Křtitel. Že budeme připravovat cestu Pánu, že budeme alespoň v maličkostech připodobňovat svět Božímu království.