Homilie na 3. neděli Velikonoční 14.4.2024

14.4.2024, neděle, křestNiny Anny Šoltésové

Dnes se bude konat křest malé Niny Anny Šoltésové. Její rodiče, Zuzana a Jakub, zde měli v r. 2022 svatbu. Radujme se s nimi a děkujme Bohu, že přijímá dalšího svého učedníka do církve.

Učedníci byli svědky takového zázraku, že zůstali ohromení a pořád tomu nemohli uvěřit – že Ježíš, jehož smrt viděli, před nimi zase stojí živý.

I my jsme svědky zázraku, kterému je těžko uvěřit a jemuž spousty lidí nevěří – tentýž Ježíš žije s námi, jde s námi životem. Naše obtíž je v tom, že od chvíle svého nanebevstoupení už se nezjevuje, že ho nevidíme, nemůžeme si na něj sáhnout. Smysly ho můžeme vnímat jen ve svátostech, především v eucharistii.

Možná to někdy vypadá, že s námi není, že nám v naší obtížné situaci nebo v neštěstí, které nás potkalo, nepomůže, že nás nechá na holičkách. Modlíme se, voláme k Bohu, a nic se neděje, žádná odezva, Bůh mlčí, jako by nás neslyšel.

Ale přesto je s námi. Když má člověk pocit, že ho Bůh nechal na holičkách, může to být tím, že si myslí, že má vůči Bohu na něco nárok, že má nárok na Boží pomoc a podporu, že má nárok na Boží zázrak. Ale to by musel být větší než Bůh, to by znamenalo, že může Bohu dávat příkazy.

Člověk si však nemůže vůči Bohu dělat na nic nárok, nemá právo se něčeho dožadovat. To, co od Boha dostává, jsou Boží dary větší, než si dokáže představit, a člověk jich dostává v hojnosti.

Těmito Božími dary jsou všechny svátosti, nejen eucharistie. Ježíšova přítomnost a působení se objevuje i v ostatních svátostech, např. ve křtu, jehož dnes budeme svědky. Malá Nina Anna bude dnes přičleněna k Božímu lidu, k církvi.