Homilie na 31. neděli v mezidobí 5.11.2023

5.11.2023, neděle, 31. v mezidobí

Kdo je mezi vámi největší, ať je vaším služebníkem.

Mt 23,1-12

O minulých nedělích jsme četli o kontroverzích mezi Ježíšem a farizeji a zákoníky, kteří se ho snažili chytit za slovo, vehnat ho do pasti, dokázat, že nemá pravdu. Tu přece mají oni, kteří přece jsou duchovními vůdci národa a v rozpravách s Ježíšem už dopředu vědí, kde pravda je. Kladou Ježíšovi otázky, ale ve skutečnosti se nechtějí nic dozvědět.

Ježíš se nyní obrací ke shromážděnému lidu, shrnuje, co předtím opakovaně vyložil a vyslovuje kritiku farizeů a znalců zákona ne v negativním odmítnutí, nýbrž v pozitivním příkazu: „Kdo je mezi vámi největší, ať je vaším služebníkem“.

Ježíšovi následovníci nemají usilovat o svou slávu a moc, nýbrž mají přijmout roli služebníka, a to ne vnuceně, nýbrž vědomě a úmyslně, jako vlastní životní program.

To není úkol jen pro lidi veliké a význačné nebo pro církevní činitele, nýbrž pro všechny. A nejen ve věcech náboženských a církevních, nýbrž je to úkol i pro politiky a pro všechny, kdo ovlivňují věci veřejné i pro všechny lidi nenápadné, prosté a jakoby „bezvýznamné“.

Pak by ovšem naše společnost vypadala jinak. Zmizel by hon za mocí, slávou, bohatstvím a všichni by se snažili vycházet druhým vstříc. Všechny konflikty mezi náboženstvími, mezi státy, mezi zájmovými skupinami i mezi jednotlivci by ustaly.

To je mravní a morální pokyn platný nejen pro lidi věřící v Boha, nýbrž pro všechny. To je ideál lidské společnosti, který se ale nikdy v dějinách nepodařilo uskutečnit. Přesto je to naděje, která se asi uskuteční až v nebeském království.