Homilie na 33. neděli v mezidobí 19.11.2023

19.11.2023, neděle, 33. v mezidobí

Dnes je výrazná neděle, neboť v její vstupní modlitbě se říká: Dej, ať služba tobě je naší stálou radostí, neboť opravdové štěstí člověka je v tom, že ti může celým svým životem sloužit.

Mt 25,14-30

Podobenství o hřivnách skýtá dvě naprosto odlišné interpretace. Jedna z nich je, že Pán je dobrý a jeho služebníci jednají dobře, když pro něj vydělávají peníze. Jde o duchovní věci a o nadání, dary člověka. V tomto chápání je pán ztotožňován s Bohem, který dává člověku jeho schopnosti a talent pro nějaké činnosti.

Každý člověk dostává od Boha nějaké talenty neboli hřivny a má je rozvíjet a rozmnožovat k prospěchu svých bližních, církve a světa. Za to se mu dostane patřičné odměny. Obráceně kdyby svých talentů neužíval, kdyby své nadání nechal ležet ladem nebo je zakopal, tak by neplnil úkol, který mu Bůh v tomto světě dává.

Nese za ně zodpovědnost. Podle této interpretace jich má užívat ke službě bližním. Kdyby to nedělal a své talenty zakopal, provinil by se. Má být služebníkem dobrým a věrným, pak se mu dostane výzvy: Pojď se radovat se svým pánem.

Co je to talent? Talent neboli hřivna bylo v římské říši platidlo. V podobenství v evangeliu jde o obrovské sumy peněz. Pán dává služebníkům velikou částku peněz, aby s ní hospodařili a přinesli zisk.

Jeden talent nebo hřivna byla stříbrná mince, která měla hodnotu 6.000 denárů. Jeden denár byla hodnota celodenní mzdy dělníka. Pět talentů tedy bylo 30.000 denárů, tedy částka, kterou by mohl vydělat dělník za 30.000 dní, což je přes 80 let.

Při přepočtu na dnešní poměry šlo o miliony korun. Jestliže dělník dnes vydělá za den 2.000 korun, pak by jedna hřivna představovala 6.000 x 2.000 = 12.000.000 korun.

Ale pojďme k druhé interpretaci. V textu evangelia se nikde neříká, že pán je dobrým pánem či dobrým člověkem. Naopak je o něm řečeno, že je to tvrdý člověk; sklízí, kde nesel, a sbírá, kde nerozsypal. To jsou slova třetího služebníka, která pán sám potvrzuje.

Pán je podle evangelia zlý člověk, je zloděj, a zrovna tak první a druhý služebník, kteří mu věrně a dobře slouží. Vydělat tolik peněz nelze poctivým způsobem. Poctivým způsobem nelze dosáhnout stoprocentního zisku. Dnes je člověk rád, když vyzíská pět procent, která mu banka vyplatí jako úrok.

Je však i jiná cesta, jak přijít k penězům. Zřejmě to byli mazaní vyděrači, kteří půjčovali peníze chudým lidem, kteří neměli na základní životní potřeby a nezbývalo jim nic jiného než si půjčit od lidí bohatých. Když potom dlužník nemohl dluh splatit, tak mu tito lichváři zabavili jeho majetek, jeho půdu či dům.

To je druhá interpretace. První směřuje k tomu, že člověk se musí snažit, aby svých talentů řádně užíval a přinášel užitek. Druhá je úplně o něčem jiném. Říká, že jedině třetí služebník, který je označen za špatného a líného, jednal poctivě, když odmítl se vyděračských postupů svého pána vůbec účastnit.

Podle prvního výkladu pán dává odměnu svým služebníkům za jejich zásluhy, ale pak nemůže být ztotožňován s Bohem. Ten přece dává či nabízí spásu všem, a to ze své lásky.

Farnost Dolní Počernice

ŘÍMSKOKATOLICKÁ DUCHOVNÍ SPRÁVA FARNOSTI U KOSTELA NANEBEVZETÍ PANNY MARIE

Číslo účtu

2400040748/2010, Fio Banka

Kontakty

Třída Národních hrdinů 71

190 12 Praha 9 – Dolní Počernice

administrátor farnosti

P. Libor Ovečka, tel: 732 944 964

© 2024 ŘÍMSKOKATOLICKÁ DUCHOVNÍ SPRÁVA FARNOSTI U KOSTELA NANEBEVZETÍ PANNY MARIE