Homilie na 4. neděli v mezidobí 28.1.2024

28.1.2024, neděle, 4. v mezidobí

Příští týden nás čekají tři svátky:

V pátek 2.2. Uvedení Páně do chrámu

Ve středu 31.1. sv. Jana Bosca

V úterý 30.1. Mary Ward

Giovanni Bosco zemřel 31.1.1888 po životě velmi naplněném prací. V jeho díle pokračuje salesiánská rodina, tedy salesiáni Dona Boska, salesiánští spolupracovníci, dcery Panny Marie a mnoho dalších.

Don Bosco jako člověk, křesťan a kněz se cítil poslán k těm, kdo na tom byli nejhůř – k lidem chudým, bez perspektivy, bez víry, bez vzdělání, bez zaměstnání, lidem ve vězení, k dětem a mladým lidem, zejména klukům, lidem žijícím v misijních zemích.

V dnešní době by to byli zejména narkomani, bezdomovci, lidé bez smyslu života a samozřejmě děti a mladí lidé, bez zakotvení v rodině a v domově, ať tady, nebo v misijních zemích, např. v Bulharsku.

Dílo Dona Bosca pokračuje dál.

Mary Ward, Marie Wardová

Zemřela 30. ledna 1645.

Doposud nebyla kanonizovaná, prohlášená za svatou, i když je zakladatelkou Congregatio Jesu, ženské větve Jezuitů (Societas Jesu). U nás v Česku byly nazývány Anglické Panny.

Roku 2009 prohlásil papež Mary Wardovou za ctihodnou. V českých zemích měly od roku 1791 klášter a školu u sv. Josefa na Malé straně v Praze, od roku 1921 klášter a školu ve Štěkni u Strakonic.

Řeholnice žily sice v klášteře, jinak se ale volně pohybovaly po městě, což nebylo obvyklé a naráželo na odpor. Marie Wardová se vydala do Říma, kde její sestry se svolením papeže učily, aby získala jeho schválení, protože sestry nedodržovaly klausuru.

Posláním jejich společenství je „Každým způsobem, který je pro ženy možný, k větší slávě Boží sloužit církvi péčí o spásu duší.“

V Čechách byl první dům založen roku 1747 v Praze. Dnes se hlavní sídlo Congregatio Jesu v České republice nachází v jižních Čechách – ve Štěkni u Strakonic.

Mimo domova starých a nemocných sester slouží dům i k ubytování dětí, mladých lidí a rodin, což odpovídá vlastnímu charismatu institutu – věnovat zvláštní péči dobru mládeže. Sestry se věnují se pastoraci, katechezi, výchově, vzdělávání, sociální činnosti a práci ve zdravotnictví.

Mají tedy mnoho společného s posláním salesiánské rodiny.