Homilie na 5. neděli v mezidobí 4.2.2024

4.2.2024, neděle, 5. v mezidobí

Mk 1,29-39

Slavili jsme památku sv. Blažeje, biskupa, mučedníka, přímluvce za lidi, kteří mají problémy s krkem, tedy občas za nás všechny. Děkujme Bohu, že nám posílám světce, aby s nám vytvářeli společenství.

Kvůli čemu přišel Ježíš zvaný Kristus? O tom se zmiňuje dnešní úryvek z evangelia.

Ne kvůli tomu, aby léčil a uzdravoval, Ježíš není lékařem. Ale přišel, jak sám říká v Mk, aby kázal, aby hlásal příchod Božího království, aby vyzýval k obrácení, aby nabízel cestu života, aby zvěstoval evangelium, radostnou zvěst.

Ježíš ovšem uzdravoval mnoho nemocných. Jednou z cest, jak oslovit lidi, bylo totiž uzdravování lidí nemocných a všelijak postižených, tělesně i duševně. Ale to nebyl jeho hlavní cíl, k tomu přece v dnešní době máme lékaře a moderní medicínu, ale o Božím království nám řekne jenom Ježíš. Jeho činy uzdravování nám ukazují, že hlásání evangelia není bezmocná řeč, ale moc Boží k záchraně člověka.

To je také úkol církve. Slouží lidem hlásáním radostné zvěsti o nebeském království, nabízí nám Boží slovo v Písmu, zprostředkuje nám svátosti, ukazuje nám duchovní cestu životem.

Samozřejmě slouží i tělesným potřebám lidí, kde může. Kdyby nebylo služby potřebám lidí k životu v tomto světě a v této společnosti, její slovo by ztrácelo na věrohodnosti. Kdyby nebylo Charity, církevních škol, tříkrálové sbírky apod., něco závažného či podstatného by chybělo. Ale to není její hlavní cíl. Hlavním cílem církve je hlásat přicházející království Boží a vést lidi ke spáse.

Ježíšovo zvěstování zasahuje stále širší kruhy, děje se v domě, před dveřmi domu a konečně v celé Galileji. Děje se slovem i skutky, kázáním i uzdravováním, vyháněním zlých duchů. Při tom všem si ale Ježíš našel i chvíle ticha a modlitby.

Kde a jak obnovujeme své duševní a duchovní síly my? Jako Ježíš v modlitbě? Ale jsou i jiné cesty. Člověk může čerpat novou sílu v tichu hor, v tichu vnímání uměleckého díla, ve vnímání hudby, ve vlastním uměleckém tvoření, ve společenství lidí, které má rád, v práci, která ho baví …

To všechno jsou pozvání pro nás, pozvání od Ježíše.