Homilie na neděli 26. 9. 2021

26.9.2021, neděle

Svádí-li tě tvoje oko, vyloupni ho. Ježíš od nás žádá, abychom ho následovali s veškerou radikalitou, i za cenu toho, že nás to bude leccos stát, že se budeme muset mnohého zříct. Ale to je jenom zdánlivé. Jde nám přece o Boží království.

Mk 9,38-43.45.47-48

Svádí-li tě tvoje oko, vyloupni ho.

Neviděl jsem mnoho lidí, mnoho křesťanů, kteří by měli jen jednu ruku, jednu nohu, jedno oko. Buďto to jsou lidé, kteří nejsou sváděni ke hříchu, nebo se tento text nemá brát tak doslova. Možná znamená, že Ježíš nás vyzývá k radikálnímu křesťanství. Každopádně příkazy evangelia je třeba brát vážně, radikálně.

Zlo nemá v království Božím žádné místo. To, co nás svádí ke zlému, musí být odstraněno, zničeno, i kdyby to byla část naší osoby. Mezi dobrem, které je podstatou Božího království, a zlem nemůže být nic jiného než jasné oddělení. Ježíš nás tedy žádá, abychom se zlu radikálně vyhýbali. Neboť nic zlého nevejde do království Božího.

Svádí-li tě tvůj majetek ke hříchu, zbav se ho.

auto – prodej ho

peníze – rozdej je

kamarádi a přátelé – přestaň se s nimi stýkat

tvůj milenec nebo milenka – už s ním nebo s ní nikdy nejdi na rande

alkohol – už ho nikdy nepij

politická kariéra – opusť ji a přestaň se angažovat v politice

krása – přestaň se malovat

tvé povolání – dej výpověď a už se mu nevěnuj

tvá církev – je těžké říci opusť ji, ale co jiného zbývá

tvůj manžel nebo manželka - ?

O co se tedy máme v každodenním úsilí být křesťany snažit, o co máme usilovat? – Zlu nedat žádnou šanci a svými skutky dávat jasně najevo, že nejsme proti Kristu, nýbrž zcela a jedině pro něj.

Farnost Dolní Počernice

ŘÍMSKOKATOLICKÁ DUCHOVNÍ SPRÁVA FARNOSTI U KOSTELA NANEBEVZETÍ PANNY MARIE

Číslo účtu

2400040748/2010, Fio Banka

Kontakty

Třída Národních hrdinů 71

190 12 Praha 9 – Dolní Počernice

administrátor farnosti

P. Libor Ovečka, tel: 732 944 964

© 2021 Farnost Dolní Počernice