Homilie na slavnost Ježíše Krista Krále 26.11.2023

26.11.2023, neděle, Ježíše Krista Krále

Ježíš Kristus vládne celému světu jako král. Bez jeho vlády se nepohne ani list na stromě. Zároveň platí, že přenechal všem tvorům, zejména člověku, vlastní autonomii, aby člověk řídil své osudy. Současné války ukazují, že to člověk leckdy dělá špatně. Panování Boha bude dovršeno a naplněno až na konci věků.

Mt 25,31-46

Pastýř rozděluje stádo na ovce a kozly, tak jako Nejvyšší Soudce bude rozdělovat lidi na ty, kteří poskytli pomoc potřebným, a ty, kteří ji neposkytli. Jedni půjdou do věčného života, do nebeské slávy, druzí do věčného zavržení. To je schéma, které je zcela jasné, ale obtížně uplatnitelné. Potřebovali bychom totiž ještě třetí kategorii.

Jak to je a bude s námi? Budeme posláni napravo, nebo nalevo, k životu, nebo ke smrti?

Pravděpodobně nejsme ani světci, ani zloduchové, pravděpodobně jsme někdy poskytli pomoc člověku v nouzi, ale neudělali jsme to vždycky a důsledně. Kam tedy budeme posláni? Středovou kategorii něčeho mezi ovcí a kozou toto podobenství nezná.

Až člověk ve své smrti bude stát před Bohem a bude se muset definitivně rozhodnout buď pro něj, nebo proti němu, pro věčný život, nebo pro věčnou smrt, bude mu snazší rozhodnout se pro život, jestliže už za života se rozhodoval pro pomoc Ježíši Kristu ve svých bližních a snažil se, aspoň trochu, být mezi ovcemi, být mezi spravedlivými, kteří dosáhnou věčného života. I když to nedělal zcela důsledně, tak aspoň tíhnul k dobrým věcem a skutkům.