Homilie na Štědrý den 24. 12. 2021

24.12.2021, pátek, Štědrý den

Oslavujeme maličkou, nepatrnou, zanedbatelnou, běžnou událost, narození dítěte. Jen u nás se rodí 280 dětí každý den, více než 100.000 za rok. V celém světě by to bylo 80.000.000 ročně.

Jenže to dítě bylo zcela mimořádné a ví o něm celý svět. Byl to chlapec a byl pojmenován jménem Ježíš.

Mnoha lidem je lhostejný, protože dodnes nevědí, že je to Boží Syn. Ale těm, kteří to vědí, přinášelo jeho narození tehdy a přináší dodnes nesmírnou radost. Bůh vstoupil do světa, který stvořil, do svého stvoření, prazvláštním způsobem. Stal se malým dítětem a posléze dospělým člověkem.

Byl přijat Marií, jinak naprosto bezvýznamnou ženou, která ho devět měsíců nosila pod srdcem a která ho porodila. O Marii tehdy téměř nikdo nic nevěděl, teď o ní ví celý svět.

A on se stal spásou pro všechny lidi, kteří by jinak mohli být nicotní a bezvýznamní, jejichž život by mohl skončit prostě v ničem. On se stal záchranou před bezvýznamností a nicotou. Skrze něho dostává život všech lidí smysl a trvání v Božím království.

On je vrchol všeho stvoření, minulého, přítomného i budoucího. Všichni lidé všech časů mají možnost skrze něj vstoupit do Božího království. Když někdo žije, už nikdy nepřestane žít a Bůh i lidé si ho cení a budou cenit.

Proto Ježíše oslavujeme, např. tím, že zpíváme lidové koledy i tím, že prožíváme radost a snažíme se dělat radost svým bližním.

To jsou Vánoce.

Farnost Dolní Počernice

ŘÍMSKOKATOLICKÁ DUCHOVNÍ SPRÁVA FARNOSTI U KOSTELA NANEBEVZETÍ PANNY MARIE

Číslo účtu

2400040748/2010, Fio Banka

Kontakty

Třída Národních hrdinů 71

190 12 Praha 9 – Dolní Počernice

administrátor farnosti

P. Libor Ovečka, tel: 732 944 964

© 2021 Farnost Dolní Počernice