Zamyšlení k mešním textům z 3. 10. 2023

Úterý 3. 10. 2023 – 26. týden v mezidobí

Zach 8,20-23

Tak praví Hospodin zástupů: Ještě přijdou národy a obyvatelé mnohých měst, přijdou obyvatelé jednoho města k obyvatelům města druhého a řeknou: „Pojďme usmířit Hospodina, pojďme hledat Hospodina zástupů! Já půjdu také.“

Přijdou mnohé národy, mocné kmeny, aby hledaly Hospodina zástupů v Jeruzalémě a usmířily ho. Tak praví Hospodin zástupů: V těch dnech deset lidí ze všech pohanských jazyků uchopí lem šatu jednoho Judovce a řeknou: „Chceme jít s vámi, neboť jsme slyšeli, že s vámi je Bůh.“

Kniha Zachariáš přináší útěšnou vizi sjednocení věřících a nevěřících v úctě k Hospodinu. Úcta k Hospodinu se prosadí po celém světě. Tehdejší autor měl samozřejmě na mysli pouze jemu známou obydlenou zemi, tedy především středomořský prostor. Tato vize se zatím nenaplnila, jde o vizi s eschatologickou dimenzí. Její plná realizace náleží do Božího království. Násilně však její uskutečnění nelze vymáhat ani prosazovat.

Lk 9,51-56

Když se přibližovala doba, kdy Ježíš měl být vzat (vzhůru), pevně se rozhodl jít do Jeruzaléma. Poslal před sebou posly a ti cestou přišli do jedné samařské vesnice, aby tam připravili nocleh. Ale (Samaritáni) ho nepřijali, protože měl namířeno do Jeruzaléma. Když to viděli učedníci Jakub a Jan, řekli: „Pane, chceš, abychom svolali z nebe oheň, aby je zahubil?“ On se však obrátil a přísně je pokáral. Pak šli do jiné vesnice.

Další poukaz na Ježíšovu velkorysost, tolerantnost, pochopení pro druhé. Ježíš přijímá v klidu, že s ním někdo nesouhlasí, že s ním nechce sdílet domov, protože on směřuje jinam, do nepřátelského či konkurenčního Jeruzaléma. Zebedeovci opět vystartují a chtěli by ty nepohostinné a nesouhlasné Samaritány zlikvidovat: hromy a blesky na ně, ať zahynou! Ježíš takové pomstychtivé smýšlení rázně odmítá. Je třeba nechat existovat lidi, kteří mají jiné názory a kteří nás nechtějí, ať už k tomu mají jakékoliv důvody. Existují přece mnozí, s nimiž souzníme. I Ježíš šel dál a našel nocleh jinde, nejspíš v jiné samařské vesnici.