Zamyšlení k mešním textům z 4. 1. 2024

Čtvrtek 4. 1. 2024 – doba vánoční

1 Jan 3,7-10

Milé děti, od nikoho se nenechte svést. Kdo žije spravedlivě, je spravedlivý, jako i Bůh je spravedlivý. Kdo se dopouští hříchu, je z ďábla, protože ďábel hřeší od začátku. Boží Syn přišel proto, aby ďáblově činnosti udělal konec. Žádný, kdo se narodil z Boha, nedopouští se hříchu, neboť v něm zůstává Boží životní síla; nemůže páchat hříchy, protože se narodil z Boha. Podle toho se rozeznají děti Boží a děti ďáblovy: kdo nežije spravedlivě, není z Boha; ani ten, kdo nemiluje svého bratra.

Autor Prvního listu Janova zápasí o své adresáty, aby se nedali svést z cesty pravé víry a jí odpovídajícího života. Vlastním tématem je apel na adresáty, aby žili v lásce, aby jejich víra nezůstával prázdným či formálním vyznáním, nýbrž se projevovala jako aktivní láska, aktivní usilování o dobro. Ten, kdo neusiluje o dobro, kdo se nechává ovládat svým egoismem, svou sebestředností, se stává kořistí zla (Zlého). Kdo nevidí druhé vedle sebe a nezáleží mu na nich, nemůže žít v jednotě s Bohem, protože Bůh je láska, Bůh je společenstvím lásky a dobra. Zlo izoluje, láska sjednocuje.

Jan 1,35-42

Druhý den Jan stál se dvěma ze svých učedníků. Pohlédl na Ježíše, jak jde kolem, a řekl: "Hle, beránek Boží!" Ti dva učedníci slyšeli, co říká, a šli za Ježíšem. Ježíš se obrátil a viděl, že jdou za ním. Zeptal se jich: "Co byste chtěli?" Odpověděli mu: "Rabbi" - to přeloženo znamená Mistře - "kde bydlíš?" Řekl jim: "Pojďte a uvidíte!" Šli tedy, viděli, kde bydlí, a ten den zůstali u něho; bylo kolem čtyř hodin odpoledne. Jeden z těch dvou učedníků, kteří to od Jana slyšeli a šli za ním, byl Ondřej, bratr Šimona Petra. Ten nejdříve nalezl svého bratra Šimona, řekl mu: "Našli jsme Mesiáše!" –  to přeloženo znamená Kristus – a přivedl ho k Ježíšovi. Ježíš na něj pohlédl a řekl: "Ty jsi Šimon, syn Janův. Budeš se jmenovat Kéfas," to je v překladu Petr (Skála).

Ježíš jde kolem a odláká Janovi jeho učedníky. Jan to přijímá, protože uznává, že Ježíš nabízí víc než on. Jan zůstává věrný svému poznání i poslání. Odkazuje na Ježíše. Ti dva učedníci, kteří stojí společně s Janem a slyší jeho slova, neváhají a jdou za Ježíšem, jdou se přesvědčit, co znamená, že Ježíš je „beránek Boží“. Ježíš se jich ptá, co chtějí, ale oni možná ani nevědí, co vlastně chtějí, a tak se velmi zdvořile ptají na Ježíšův domov, místo jeho přebývání. Ježíš je pozve dál a to je pro ně tak velkolepé, že zůstanou celý den u něho. Evangelista už neprozrazuje, co tam dělali, ale výsledkem jejich zkušenosti s Ježíšem je, že se o své poznání hned poté podělí. Ondřej hned přizve svého bratra Šimona. Ačkoliv Šimon není tím prvním, kdo učinil základní zkušenost s Ježíšem, Ježíš odhaluje jeho kvality, což vyjadřuje změna jeho jména. Ježíš byl nepochybně i lidsky velmi přitažlivou osobností, charismatickým člověkem, který vzbuzoval autoritu, proto šli lidé za ním. Není tak důležité, kdy a za jakých okolností člověk Ježíše pozná, nýbrž že se jím nechá oslovit, že podlehne jeho kouzlu.

Ti dva první učedníci strávili s Ježíšem celý den. A Ježíš se jim celý den věnoval. Jen jim dvěma. To může být z obou stran inspirací i pro nás. Je dobře trávit čas s Ježíšem, protože jedině tak člověk dojde k pravém poznání, jež není jen intelektuální, aby mohl autenticky oslovit druhé. A je dobře mít čas pro jednotlivé lidi, protože každý člověk potřebuje být brán jako jedinečný, aby se dokázal otevřít.